Vse se je začelo z repo velikanko. Seveda ne s pravo repo, ki bi zrasla na naših njivah ter vrtovih, temveč z repo, ki sta jo v pravljici Tolstoja Alekseja posadila babica in dedek.

Da pa ne sadijo zelenjave in sadja le naši stari starši ter starši, smo zavihali rokave tudi otroci iz skupine Ježki, iz vrtca Krkine lučke pri OŠ Vavta vas.

Kot je lepo opazovati rast otroka, je lepo opazovati tudi rast rastlin. V mesecu aprilu smo se prijavili na razpis blagovne znamke Pampers – Glej, kako rastem – in se potegovali za nagrado. Nagrada, ki se nam je še toliko bolj ”zaluštala”, saj je bila kot zanalašč za temo, v katero smo se poglabljali.

Cilj razpisa je bil podariti dvajset visokih gred vrtcem, ki z motivacijskim pismom ter risbami otrok pokažejo največji interes in željo, da s svojim prispevkom pomagajo otroke pripraviti na svet, v katerem prevladujejo trajnostne izbire. Želeli so spodbuditi vrtce, da se z otroki pogovarjamo o tem, od kod pride in kako raste hrana, otrokom pokažemo, kako enostavno je vzgojiti hrano ter skozi igro in opazovanje pridemo od semena do okusnih pridelkov. S tem otroke že od malega naučimo temeljev samooskrbe s hrano.

Z otroki smo narisali risbice vrtov in njiv ter napisali pesmico, s katero smo utemeljili razloge, zakaj bomo veseli visoke grede. Izmed 98 prijavljenih, smo bili mi eni izmed dvajsetih, ki smo nagrado tudi prejeli.

Zdaj pa čakamo…morda tudi pri nas zraste repa velikanka.

Naš vrtec stoji v kraju topline, zelenja in modrine.

Samooskrba nam ni tuja,

skoraj v vsaki družini je ta nuja.

Tudi otroke želimo sajenja naučiti,

skrbi za rastline, da bodo siti.

Skupina ježki, smo se na to pot podali,

otroci so vse bolj radovedni postali.

Posadili smo sončnice, solato, bučke in kolerabo,

tako še ostalim v vrtcu nastavili smo vabo.

Ko rastline bodo zrasle, jih bomo presadili,

nekaj v visoko gredo, na njivo in vrtove, o katerih smo že govorili.

O Repi velikanki v pravljici smo brali,

zanima nas, kako bomo zelenjavo mi pobrali.

Bo majhna in jo bomo sami ven izpulili,

bo velika, da bomo tudi mi pomoč rabili.

V vrtcu Krkine lučke pri OŠ Vavta vas bomo zelo veseli,

če visoko gredo bi prejeli.

Stala bi na manjšem vrtičku, ob vrtčevski terasi,

z njo bi se hvalili po vsej vasi.

Vrtec tudi večji vrt ima,

visoka greda našemu znanju še pridoda.

Omogočila bi nam še več sodelovanja s širšim in ožjim družbenim okoljem,

z mizarjem, kmetom, cvetličarjem in z družinskim obzorjem.

»Glej, kako rastem,« otrok nam veli,

raste tudi rastlina, v nas sad veselja obrodi.

Zapisala: Patricija Novak