1, 2, 3 SPOŠTLJIVO KOMUNIKACIJO GRADIMO VSI
S prijazno in spoštljivo komunikacijo bomo gradili prijateljske odnose. Prednostna naloga je namenjena spodbujanju in krepitvi strpnosti in dobre medsebojne komunikacije ter odnosov med vsemi, ki sodelujemo v vzgojno-izobraževalnem procesu. Te lahko dosežemo s številnimi spodbudnimi dejavnostmi oz. aktivnostmi, ki pripomorejo k dobremu duševnemu počutju vsakega posameznika. Krepili bomo socialne veščine in ugotavljali, kako s primerno komunikacijo (tako verbalno kot tudi neverbalno) delovati povezovalno.
Pri tem se moramo zavedati, da se otroci največ naučijo ravno skozi opazovanje in z zgledom. Otrok nas opazuje, kako komuniciramo z drugimi, vidi našo mimiko, gestikulacijo, ton govora, način, kako se vedemo do njega samega in drugih. Če torej želimo otroka naučiti empatije in spoštovanja, je pomembno, da vedno začnemo pri sebi.
V skupinah bodo strokovne delavke prednostno nalogo vpeljevale vsakodnevno na različne načine. Vse te vsebine bomo povezovali s projektom vključujoči vrtec. Za ta namen bo oblikovana tudi strategija oz načrt, v katerega bo vsak oddelek posebej vnesel podroben plan dela za celo šolsko leto.
Poleg glavne prednostne naloge ima nekaj oddelkov zastavljene še oddelčne prednostne naloge, kot so na primer spodbujanje samostojnosti za lažji prehod v šolo, prevzemanje odgovornosti za svoja dejanja, razvijanje fine motorike in grafomotorike, razvijanje gibalnih in govornih spretnosti, spodbujanje prijateljstva ter navajanje na rutino.
Po posameznih skupinah bodo strokovne delavke s skupino sodelovale še v projektih:
- VSUO,
- Vključujoči vrtec,
- Zdravje v vrtcu,
- Varno s soncem,
- Eko projekt,
- Projekt Pomahajmo v svet,
- Projekt NEON v predšolskih skupinah,
- Simbioza skupnost in simbioza giba,
- Mavrična ribica,
- Mali sonček.
Tudi v letošnjem šolskem letu bomo izvajali strokovne aktive. V letošnjem šolskem letu bosta aktiva za prvo in drugo starostno skupino združena. Aktiv bo obarvan z ljudskimi plesi in folkloro, ki nam jo bo predstavila zunanja izvajalka. Akcijski načrt je sestavni del tega načrta.
Še naprej bomo sodelovali z društvom Sonček in tiflopedagoginjo, ki prihaja k našemu slabovidnemu dečku.
Teden mobilnosti bo organiziran s strani Občine Straža. Občina Straža za nas organizira tudi predstavo Maje Jovanovič, z naslovom Gozdna sra(č)karija, ki bo pod šotorom na železniški postaji, in sicer 16. 9. 2024. V tem tednu bo tudi družinsko popoldne dan brez avtomobila, kjer bosta dve strokovni delavki pomagali pri delavnicah za otroke.
Ob Tednu otroka bomo za otroke našega vrtca pripravili dopoldanski program. Tema letošnjega Tedna otroka, ki bo potekal med 7. 10. in 13. 10. 2024, je Otrok, nepopisan list. V sodelovanju z občino bomo v popoldanskem času pripravili delavnice za starše in otroke s kostanjevim piknikom ter nastopili in sodelovali na dogodku Podari–vzemi–zamenjaj.
Skozi šolsko leto, predvidoma v novembru, februarju in aprilu, bomo organizirali lutkovni abonma v kulturnem domu v Straži in s tem otroke navajali na obnašanje na kulturnih prireditvah.
Konec meseca novembra bomo organizirali naš že tradicionalni bazar, tokrat z gledališko predstavo strokovnih delavk in prodajo novoletnih aranžmajev.
Sodelovali bomo z Rdečim križem, za katerega bomo izdelali 280 voščilnic, ki jih bodo ob novem letu razdelili starostnikom.
Ostalih projektov se bomo udeleževali na povabilo različnih društev, zvez …
Šolsko leto bomo zaključili z našo Lučkarijado.
Nadaljevali bomo z izobraževanji v sklopu USS, ki jih bomo tudi letos združili s projektom VSUO in Vključujočim vrtcem. Projekt VSUO nadaljujemo z aktivnostmi kot mentorski vrtec.
V kolikor nam bodo finančna sredstva dopuščala, bomo upoštevali želje strokovnih delavk glede izbranih seminarjev.
Skupni izobraževanji v letošnjem šolskem letu bosta:
- 15. 10. 2024 – Temeljni postopki oživljanja in prva pomoč pri dojenčkih, malčkih in otrocih, v izvedbi Petre Peterlin in strokovnega delavca iz področja zdravstva,
- 4. 12. 2024 – Tolkalni krog v izvedbi Franca Krevha.
Za starše pa bodo na voljo predavanja, in sicer:
- 23. 10. 2024 – predavanje za starše predšolskih otrok o pripravljenosti otroka na vstop v šolo,
- 4. 2. 2025 – predavanje za starše v izvedbi Mateje Petric, Spodbujanje otrokove samostojnosti.
Večina strokovnih delavk se je prijavila na študijska srečanja, ki bodo letos v kombinaciji s 4-urnim predavanjem v živo in 4-urnim opravljanjem zadolžitev.